آشنایی با انجمن

شعب و نمایندگی ها

شعبه مشهد (خراسان رضوی)

دکتر مهدی فتحی

تلفن: ۰۵۱۳۸۵۵۳۴۲۷ , ۰۹۳۰۵۱۱۱۶۴۷

آدرس: مشهد - خیابان رازی - ساختمان پزشکان رازی - واحد ۴۰۲

 ------------------------------------------------------

نمایندگی اهواز (خوزستان)

دکتر سید کاظم علوی فاضل

تلفن: ۰۶۱۱۳۳۸۹۶۵۸

تلفن: ۰۶۱۱۳۳۸۲۰۵۶

 -----------------------------------------------------

نمایندگی رشت (گیلان)

دکتر حمید اخوین

تلفن: ۰۱۳۱۷۷۲۷۹۲۷

فکس: ۰۱۳۱۳۲۳۲۸۲۰

آدرس: گلسار - بلوار سمیه - نبش 132

 ---------------------------------------------------

نمایندگی ساری (مازندران)

دکتر مهدی پور اصغر

تلفن: ۰۱۵۱۲۲۶۰۴۸۰

تلفن همراه: ۰۹۳۵۶۱۱۶۸۵۸

 --------------------------------------------------

نمایندگی شیراز (فارس)

دکتر ندا معین

شیراز - ملاصدرا - کوچه هفتم - ساختمان صبا - طبقه سه واحد یک

تلفن: ۰۷۱۳۲۳۰۹۹۷۷ و ۰۹۱۷۷۰۰۲۹۹۰

 ------------------------------------------------

نمایندگی کرمان

دکتر سید مهدی حسینی فرد

تلفن: ۰۹۳۸۹۷۸۸۴۹۳

آدرس: کرمان- بلوار جمهوری اسلامی - بیمارستان شهید بهشتی - گروه روانپزشکی

 ----------------------------------------------

نمایندگی ارومیه (آذربایجان غربی)

دکتر علی علی اشرفی

 --------------------------------------------

نمایندگی تبریز (آذربایجان شرقی)

دکتر علیرضا شفیعی

---------------------------------------------

نمایندگی کرمانشاه

دکتر شاپورکریمی

تلفن: ۰۸۳۱۷۲۲۷۲۹۳

 ------------------------------------------

نمایندگی البرز

دکتر امیرهوشنگ باقری

تلفن: ۰۲۶۳۲۵۰۵۹۹۸

همراه: ۰۹۱۰۱۸۳۱۸۷۷ -  ۰۹۳۵۴۰۲۲۶۵۳

آدرس: کرج عظیمیه میدان مهران ساختمان بابک طبقه اول واحد ۱۰۲

 -----------------------------------------

نمایندگی اصفهان

دکترسعید صادقی

تلفن: ۰۳۱۳۶۲۶۰۲۵۹

تاریخچه

با پایان یافتن قرون وسطی، در قرن 18 كه زمینه‌های آگاهی انسان از علم فراهم می‌گردید Mesmer پزشك اتریشی كه به غلط تصور می‌كرد انسان واجد مغناطیس است، نقش تأثیرگذاری بر بیماران از طریق تلقین را نشان داد. در یكصد سال اخیر كه آگاهی انسان از آناتومی و فیزیولوژی ارگانیسم انسان گسترش یافته به بسیاری از مجهولات در خصوص مغز و رابطة آن با سایر اعضا پاسخ داده شده، و نهایتاً در 50 سال اخیر Evidence based medicine تأثیر مسلم ذهن بر بروز یا درمان بیماری‌ها و افزایش یا كاهش درد را تأیید نموده است. از جمله این موارد شناخت نوروپسیكوفیزیولوژی مغز در پدیدة طبیعی هیپنوز و استفادة ارزشمند بالینی از آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها است كه گاه حتی راهكارهای دیگر درمانی به قدر آن مؤثر شناخته نشده است.

گرچه تا سال 1996 میلادی هیپنوتراپی جزء درمان‌های آلترناتیو پزشكی ذكر می‌شد ولی از آن ببعد بعنوان یك روش مستقل درمانی در طب كلاسیك طبقه‌بندی گردید (kaplan & sasock's of psychiatry,1996, p.829) از سال 2000 میلادی، Comprehensive Textbook of Psychiatry (kaplan & sadock's) صفحه 2128 و همان تكست چاپ 2005 صفحات 2567-2548، هیپنوتراپی را در گروه دیگر درمان‌های كلاسیك طبقه بندی نموده. علاوه بر آن بر اساس تكست‌های متعدد در تخصص‌های مختلف پزشكی، استفاده از هیپنوز توسط پزشكان در درمان بیمار‌های داخلی مانند IBS همچنین جراحی‌های كوچك، استفراغ‌های ناشی از شیمی‌درمانی (طب داخلی Harrison چاپ 2005 صفحه 70) و نیز زایمان‌های بی‌درد و دندانپزشكی بخصوص در مواردی كه بدلایل مختلف امكان بی‌حسی یا بیهوشی وجود ندارد، مبتنی بر موازین علمی است.

متأسفانه با گذشت دو قرن از زمان مسمر تاكنون، درمانگران غیر پزشك و غیر عالم و بعضاً بی‌سواد و معمولاً شیاد با سوء استفاده از این پدیدة طبیعی وارد حیطه درمان شده و اثرات سوء و نابجای دخالت غیر قانونی خود را بر نام هیپنوز باقی گذارده‌اند. متأسفانه كشور ما نیز از این تهاجم مصون نمانده و افرادی از قبیلة فوق با استفاده ناصحیح و طبیعتاً بدون هدفمندی بالینی مبتنی بر علم و گاه حتی سوء استفاده‌های اخلاقی، از این خصوصیت پسیكوفیزیولوژیك و كاربرد علمی از آن، تاریخچه‌ای از نابسامانی و ناهنجاری را از هیپنوتیزم بر جای گذاشته و صدمات فراوانی را بر مردم بیگناه كشورمان وارد نموده‌اند بنحوی كه بعضاً حتی نوامیس آنان از تعرض مصون نمانده است.

بر این اساس با تفكر سامان بخشی این آشفته بازار كه صدماتش بر مردم خوب كشورمان اثبات شده بود و متولی آن كسی جز پزشكان متخصص، عالم و متعهد نمی‌توانست باشد در سال 1368 انجمن علمی هیپنوتیزم با اخذ مجوز از وزارت كشور تأسیس گردید و در سال 1380 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با توجّه به اساسنامه انجمن، انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی را در حیطه امور پزشكی تأیید و پروانه فعالیت آن را صادر نمود. توضیح آنكه اعضاء هیأت مدیره انجمن را 8 پزشك و دندانپزشك اغلب متخصص در رشته‌های گوناگون پزشكی تشكیل می‌دهند كه در حال حاضر اغلب با درجه استاد، دانشیار و استادیار ازاعضاء هیأت علمی دانشكده‌های پزشكی می‌باشند.

در طی سال‌های گذشته، انجمن موفق به آموزش هیپنوتیزم علمی و هیپنوتراپی بالینی توسط متخصصین پزشكی و اغلب اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌ها به صدها پزشك شده و به این ترتیب دست افرادی را كه فاقد هرگونه صلاحیت لازم در برقراری ارتباط درمانی به بیمار بوده و اقدام به هیپنوتراپی غیر علمی بر خلاف اصول اخلاقی و احترام به انسان در اماكن پنهان و آشكار ولی غیر قانونی می‌نمودند، قطع كرده و با كانالیزه نمودن این روش‌ درمانی به پزشكان واجد شماره نظام پزشكی و ارائه آموزش هیپنوتیزم علمی به آنان، این مهم را متعهدانه و پایمردانه مدیریت نموده است.
انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی جمهوری اسلامی ایران جز با تعهد و اخلاق پزشكی و مبتنی بر موازین علمی و احساس مسئولیت، نسبت به سامان بخشی نابسامانی‌های موجود در این حیطه نیت دیگری نداشته و هیچگونه منافع مادی یا سیاسی بر اعضاء حقیقی و نام حقوقی آن مترتب نمی‌داند.

نهایتاً بسیار متأسفم كه علیرغم وجود مبانی متعدد علمی و كاربرد گسترده هیپنوتراپی علمی در مراكز علمی جهان مترقی و مقالات متعددی كه در مجلات علمی جهانی در این زمینه چاپ می‌شود و نیز علیرغم سوء استفاده‌هایی كه توسط افراد فاقد صلاحیت از غیر پزشكان و یا پزشكان فاقد اطلاعات لازم می‌شود، برخی همكاران پزشك و تأسف بارتر برخی همكاران روانپزشك بجای آنكه به سامان بخشی نابسامانی‌ها و حذف سوء استفاده‌ها اصرار بورزند اصرار بر ادامة حضور تفكر مسمریسم و انكار مبانی روش هیپنوتراپی علمی دارند. بدیهی است تفكر و تصمیم متعهدانه مسئولان عالم كشور تكلیف را روشن خواهد كرد.

منشور اخلاقی

مقدمه

پذیرش و قبول عضویت در انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران مستلزم تعهد و پایبندی مستمر به ضوابط انسانی، اخلاقی و رفتاری انجمن است.

این منشور اخلاقی برای حفظ استانداردهای حرفه‌ای در حوزه‌ی هیپنوتیزم در جهت نیل به اهداف بالینی و ارتقای سطح ارائه‌ی خدمات درمانی و امنیت هر دو گروه درمانگر و درمانجو تهیه شده است.

برای پیشبرد اهداف انجمن و هم‌چنین صیانت از جایگاه علمی آن، شایسته است که اعضا در برنامه‌های اجرایی انجمن همکاری نموده و لازم است بر تصمیم‌های انضباطی انجمن پای‌بند و متعهد باشند.

ضوابط انضباطی انجمن نباید به عنوان ابزاری برای محروم کردن یک عضو از فرصت‌ها و یا سلب آزادی عمل وی برای انجام یک کار حرفه‌ای صحیح مورد سوء استفاده قرار گیرند. هم‌چنین این منشور نباید تبدیل به دست‌آویزی برای تنبیه انضباطی غیرموجه اعضا و نادیده گرفتن حقوق مسلم آن‌ها به‌عنوان درمانگر گردد.

اعضا باید به شکلی عادلانه و بی‌طرفانه از همکارانی که به‌ناحق به رفتاری غیراخلاقی متهم می‌شوند، حمایت نمایند و برای رفع اتهام به آن‌ها کمک کنند.

اصول اخلاقی و حرفه‌ای

اعضا تلاش می‌کنند تا به بالاترین سطح صلاحیت علمی و حرفه‌ای دست یابند و به این منظور موظفند در بازآموزی‌های دوسالانه‌ی انجمن شرکت نمایند. گواهی صادره در این بازآموزی‌ها لازمه‌ی تمدید عضویت ایشان می‌باشد.

اعضا تنها در محدوده‌ی تخصص و رشته‌ی علمی خویش و در قالب یک رابطه‌ی حرفه‌ای از هیپنوتیزم برای درمان بیماران و کمک به مراجعین خود استفاده می‌کنند. حوزه‌ی تخصصی هر عضو با مدرک تحصیلی، تجربه و آموزش‌های حرفه‌ای و رسمی در یک مرکز معتبر علمی، مشخص و معین می‌شود.

اعضا تلاش می‌کنند تا جدیدترین یافته‌ها و اطلاعات علمی و پژوهشی مرتبط با هیپنوتیزم را کسب نمایند و به‌منظور ارتقای کیفی رویکردهای درمانی به‌طور مستمر در فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و کارگاهی شرکت کنند .

اعضای انجمن از معیارهای حرفه‌ای، اصول اخلاقی و ضوابط رفتاری رشته‌ی علمی اولیه‌شان پشتیبانی کرده و به آن‌ها پای‌بند هستند.

اعضای انجمن استفاده از هیپنوتیزم را به‌منظور سرگرمی، برخلاف شئون انسانی دانسته و از این کار پرهیز می‌کنند.

بی‌شک اعضا این حق را دارند که صادقانه، صلاحیت‌ها، شایستگی‌ها و توانایی‌های معقول حرفه‌ایشان را به عموم مردم و محیط‌های رسانه‌ای عرضه کنند، مشروط بر آن‌که از دروغ گفتن، گمراه کردن، اغراق یا بیان مطالب بی‌اساس و غیرعلمی در آگهی‌های تبلیغاتی (به منظور جذب بیماران و درمانجویان) خودداری نمایند.

طراحی و اجرای هر گونه مداخله‌ی درمانی یا پژوهشی باید با احتیاط کامل، جهت اجتناب از هر گونه احتمال آسیب عاطفی یا فیزیکی به سوژه باشد.

اعضا مجاز به انجام فعالیت آموزشی در هیچ‌یک از زمینه‌های هیپنوتیزم و به هیچ صورت نمی‌باشند مگر با گذراندن موفق دوره‌های تربیت مدرس، کسب شایستگی لازم و اخذ مجوز هیئت مدیره برای حضور در کادر رسمی آموزش انجمن. هیچ‌یک از اعضا حق آموزش دگرهیپنوتیزم به غیردرمانگران را (مگر به دانشجویان رشته‌های مرتبط) ندارند.

تبصره: حضور اعضایی که توانایی علمی و عملی کافی دارند، به‌عنوان سخنران و پژوهشگر در کنفرانس‌ها، سمینارها و کنگره‌ها به‌منظور تنویر افکار عمومی و آگاه نمودن آحاد جامعه نسبت به واقعیت هیپنوتیزم علمی، مجاز است. اما در این سخنرانی‌ها نباید دستورالعمل‌ها و تعالیمی در راستای آموزش تکنیک‌های القا یا درمان هیپنوتیزمی ارائه شوند.

کسانی در انجمن هیپنوتیزم بالینی آموزش می‌بینند و به‌عنوان عضو رسمی پذیرفته می‌شوند که مطابق قوانین کشور، درمانگر محسوب شوند. لذا تمامی قوانین مربوط به شرح وظایف و تخلفات صنفی و حرفه‌ای مشمول حال ایشان نیز می‌گردد.

اعضا مادامی که عضویت خود را به‌موقع تمدید نمایند و به این منشور اخلاقی و اصول مسلم انسانی و قانونی پای‌بند باشند، می‌توانند در کنار اسم خود، عضویت در انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران را ذکر نمایند.

همه افرادی که توسط انجمن آموزش می‌بینند و از عهده‌ی آزمون‌های تئوری و عملی بر می‌آیند، تنها در صورتی عضو رسمی انجمن محسوب می‌شوند و یا عضویت آن‌ها تمدید می‌گردد که تعهدنامه‌ی انجمن را مبنی بر قبول و رعایت اصول اخلاقی و حرفه‌ای امضا نماید و همواره بدان پای‌بند باشند.

شکایات واصله در مورد نحوه‌ی عملکرد علمی یا اخلاقی اعضا، توسط هیئت مدیره به‌صورت بی‌طرفانه و به‌دقت بررسی می‌شود. چنان‌چه قصور یا تخلف عضو تایید گردد، با توجه به شدت و نوع تخلف، هیئت مدیره اقدام به لغو موقت یا دائمی عضویت و در صورت نیاز اعلام به مراجع صنفی مربوطه (اعم از نظام پزشکی، پرستاری، روان‌شناسی و ...) خواهد نمود.


تعهدنامه

اینجانب ............................................... که در انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران آموزش دیده و موفق به اخذ مدرک شده‌ام جهت عضویت در انجمن متعهد می‌شوم که:

اصول تدوین‌شده‌ی انجمن را از نظر علمی و حرفه‌ای دقیقاً رعایت کنم و به موارد ذکر شده در اساس‌نامه و منشور اخلاقی وفادار بمانم.

به هر سوژه‌ای از هر جنس، نژاد، مذهب و طبقه‌ی اجتماعی به‌عنوان یک انسان آبرومند احترام بگذارم و در جهت درمان و حفظ آبروی وی بکوشم.

به روش‌ها و رویکردهای درمانی همکاران خود احترام گذاشته و اصول اخلاق حرفه‌ای پزشکی را رعایت کنم.

همواره با نهایت رازداری و براساس قوانین موجود به حفظ اسرار سوژه‌هایم اهتمام ورزم.

در جریان درمان در صورت برخورد با مشکلات درمانی و یا عدم پیشرفت کار، مراحل هیپنوز را متوقف نمایم و بیمار را به سایر همکاران ارجاع دهم و یا به منظور چاره‌جویی با هیپنوتراپیست‌های دیگر و سایر تخصص‌های پزشکی و پیراپزشکی مشورت نمایم.

ضمن اجتناب از تفکر انحصارگرایانه در درمان، سوژه‌هایی را مورد هیپنوتراپی قرار دهم که براساس اصول علمی، هیپنوتیزم روش ارجح یا مناسبی برای درمان وی محسوب شود.

هیپنوتراپی را صرفاً به حوزه‌ای که در آن آموزش دیده و تخصص یافته‌ام محدود نمایم و از کاربرد هیپنوتیزم در حوزه‌های غیرتخصصی خود اکیداً اجتناب کنم.

با شرکت در مجامع و کارگاه‌های علمی و تسلط بر روش‌های درمانی در جهت کمک به درمان بیماران، اعتلای انجمن و گسترش دانش هیپنوتیزم تلاش نمایم.

به‌عنوان عضوی از انجمن، از تریبون مطب یا مرکز درمانی خود در تنویر افکار عمومی و ارائه‌ی چهره علمی و سودمند هیپنوز، از هیچ کوششی دریغ نورزم.

در همه حال با رعایت اخلاق انسانی و حرفه‌ای، حرمت کسوت شریف طبابت را پاس بدارم و با تمام توان برای کاهش آلام بیماران بکوشم.

امضا: ......................................................

تاریخ: .....................................................

مهر نظام (پزشکی، روان‌شناسی، ...): ..................................

footerinfo4

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...