آشنایی با انجمن

شعب و نمایندگی ها

مشهد (خراسان رضوی)

دکتر مهدی فتحی

تلفن: ۰۵۱۳۸۵۵۳۴۲۷ , ۰۹۳۰۵۱۱۱۶۴۷

آدرس: مشهد - خیابان رازی - ساختمان پزشکان رازی - واحد ۴۰۲

 -----------------------------------------------------

رشت (گیلان)

دکتر حمید اخوین

تلفن: ۰۱۳۱۷۷۲۷۹۲۷

فکس: ۰۱۳۱۳۲۳۲۸۲۰

آدرس: گلسار - بلوار سمیه - نبش 132

 ---------------------------------------------------

ساری (مازندران)

دکتر مهدی پور اصغر

تلفن: ۰۱۵۱۲۲۶۰۴۸۰

تلفن همراه: ۰۹۳۵۶۱۱۶۸۵۸

 --------------------------------------------------

شیراز (فارس)

دکتر ندا معین

شیراز - ملاصدرا - کوچه هفتم - ساختمان صبا - طبقه سه واحد یک

تلفن: ۰۷۱۳۲۳۰۹۹۷۷ و ۰۹۱۷۷۰۰۲۹۹۰

 ------------------------------------------------

کرمان

دکتر سید مهدی حسینی فرد

تلفن: ۰۹۳۸۹۷۸۸۴۹۳

آدرس: کرمان- بلوار جمهوری اسلامی - بیمارستان شهید بهشتی - گروه روانپزشکی

 ----------------------------------------------

ارومیه (آذربایجان غربی)

دکتر علی علی اشرفی

 --------------------------------------------

کرمانشاه

دکتر شاپورکریمی

تلفن: ۰۸۳۱۷۲۲۷۲۹۳

 ------------------------------------------

کرج (البرز)

دکتر امیرهوشنگ باقری

تلفن: ۰۲۶۳۲۵۰۵۹۹۸

همراه: ۰۹۱۰۱۸۳۱۸۷۷ -  ۰۹۳۵۴۰۲۲۶۵۳

آدرس: کرج عظیمیه میدان مهران ساختمان بابک طبقه اول واحد ۱۰۲

 ---------------------------------------

اصفهان

 

دکترسعید صادقی

تلفن: ۰۳۱۳۶۲۶۰۲۵۹

درباره انجمن و پروانه فعالیت انجمن

About Iranian scientific Society of Clinical Hypnosis

Iranian scientific Society of Clinical Hypnosis was founded in 1990 with the aim of promotion of hypnosis usage in different areas of medicine and was recognized in 2001 by the Commission of Scientific Societies under supervision of Ministry of Health and Medical Education.
Activities mainly include training in clinical hypnosis for therapists of different disciplines (medicine, dentistry, clinical psychology, midwifery, physiotherapy, nursing...) to help treat patients, active media interactions for the acculturation of hypnosis, improve mental health in the community, and promote international scientific exchange in the world.
So far, thousands of Iranian therapists have been trained by the Society and with extensive efforts of them many of the yarn and common understandings about hypnosis has been resolved in the public mind, So Hypnosis has been closer to its actual scientific position.

 

 

پروانه فعالیت انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران

انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران تنها نهاد قانوی است که از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مجوز فعالیت در حیطه هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی را دریافت کرده است.

در سال ۱۳۶۸ انجمن علمی هیپنوتیزم با اخذ مجوز از وزارت كشور تأسیس گردید و در سال ۱۳۸۰ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با توجّه به اساسنامه انجمن، انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی را در حیطه امور پزشكی و روانشناسی تأیید و پروانه فعالیت آن را صادر نمود.

امروزه انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران با برخورداری از بهترین اساتید این حوزه درمانی، کارگاه های هیپنوتیزم درمانی را به صورت حرفه ای برای دانش آموختگان در رشته های گروه پزشکی و روانشناسی برگزار می کند. همچنین در راستای اهدافی که در آن تلفیق هیپنوتیزم با روشهای درمانی دیگر مطرح است مانند شناخت درمانی هیپنوتیزمی - هیپنوآنالیز - کاربرد هیپنوتیزم در طرحواره درمانی - خانواده درمانی هیپنوتیزمی و ... برگزاری کارگاه های غیر هیپنوتیزمی مرتبط با این تلفیق در دستور کار انجمن قرار گرفته است.

تاریخچه

با پایان یافتن قرون وسطی، در قرن 18 كه زمینه‌های آگاهی انسان از علم فراهم می‌گردید Mesmer پزشك اتریشی كه به غلط تصور می‌كرد انسان واجد مغناطیس است، نقش تأثیرگذاری بر بیماران از طریق تلقین را نشان داد. در یكصد سال اخیر كه آگاهی انسان از آناتومی و فیزیولوژی ارگانیسم انسان گسترش یافته به بسیاری از مجهولات در خصوص مغز و رابطة آن با سایر اعضا پاسخ داده شده، و نهایتاً در 50 سال اخیر Evidence based medicine تأثیر مسلم ذهن بر بروز یا درمان بیماری‌ها و افزایش یا كاهش درد را تأیید نموده است. از جمله این موارد شناخت نوروپسیكوفیزیولوژی مغز در پدیدة طبیعی هیپنوز و استفادة ارزشمند بالینی از آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها است كه گاه حتی راهكارهای دیگر درمانی به قدر آن مؤثر شناخته نشده است.

گرچه تا سال 1996 میلادی هیپنوتراپی جزء درمان‌های آلترناتیو پزشكی ذكر می‌شد ولی از آن ببعد بعنوان یك روش مستقل درمانی در طب كلاسیك طبقه‌بندی گردید (kaplan & sasock's of psychiatry,1996, p.829) از سال 2000 میلادی، Comprehensive Textbook of Psychiatry (kaplan & sadock's) صفحه 2128 و همان تكست چاپ 2005 صفحات 2567-2548، هیپنوتراپی را در گروه دیگر درمان‌های كلاسیك طبقه بندی نموده. علاوه بر آن بر اساس تكست‌های متعدد در تخصص‌های مختلف پزشكی، استفاده از هیپنوز توسط پزشكان در درمان بیمار‌های داخلی مانند IBS همچنین جراحی‌های كوچك، استفراغ‌های ناشی از شیمی‌درمانی (طب داخلی Harrison چاپ 2005 صفحه 70) و نیز زایمان‌های بی‌درد و دندانپزشكی بخصوص در مواردی كه بدلایل مختلف امكان بی‌حسی یا بیهوشی وجود ندارد، مبتنی بر موازین علمی است.

متأسفانه با گذشت دو قرن از زمان مسمر تاكنون، درمانگران غیر پزشك و غیر عالم و بعضاً بی‌سواد و معمولاً شیاد با سوء استفاده از این پدیدة طبیعی وارد حیطه درمان شده و اثرات سوء و نابجای دخالت غیر قانونی خود را بر نام هیپنوز باقی گذارده‌اند. متأسفانه كشور ما نیز از این تهاجم مصون نمانده و افرادی از قبیلة فوق با استفاده ناصحیح و طبیعتاً بدون هدفمندی بالینی مبتنی بر علم و گاه حتی سوء استفاده‌های اخلاقی، از این خصوصیت پسیكوفیزیولوژیك و كاربرد علمی از آن، تاریخچه‌ای از نابسامانی و ناهنجاری را از هیپنوتیزم بر جای گذاشته و صدمات فراوانی را بر مردم بیگناه كشورمان وارد نموده‌اند بنحوی كه بعضاً حتی نوامیس آنان از تعرض مصون نمانده است.

بر این اساس با تفكر سامان بخشی این آشفته بازار كه صدماتش بر مردم خوب كشورمان اثبات شده بود و متولی آن كسی جز پزشكان متخصص، عالم و متعهد نمی‌توانست باشد در سال 1368 انجمن علمی هیپنوتیزم با اخذ مجوز از وزارت كشور تأسیس گردید و در سال 1380 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با توجّه به اساسنامه انجمن، انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی را در حیطه امور پزشكی تأیید و پروانه فعالیت آن را صادر نمود. توضیح آنكه اعضاء هیأت مدیره انجمن را 8 پزشك و دندانپزشك اغلب متخصص در رشته‌های گوناگون پزشكی تشكیل می‌دهند كه در حال حاضر اغلب با درجه استاد، دانشیار و استادیار ازاعضاء هیأت علمی دانشكده‌های پزشكی می‌باشند.

در طی سال‌های گذشته، انجمن موفق به آموزش هیپنوتیزم علمی و هیپنوتراپی بالینی توسط متخصصین پزشكی و اغلب اعضاء هیأت علمی دانشگاه‌ها به صدها پزشك شده و به این ترتیب دست افرادی را كه فاقد هرگونه صلاحیت لازم در برقراری ارتباط درمانی به بیمار بوده و اقدام به هیپنوتراپی غیر علمی بر خلاف اصول اخلاقی و احترام به انسان در اماكن پنهان و آشكار ولی غیر قانونی می‌نمودند، قطع كرده و با كانالیزه نمودن این روش‌ درمانی به پزشكان واجد شماره نظام پزشكی و ارائه آموزش هیپنوتیزم علمی به آنان، این مهم را متعهدانه و پایمردانه مدیریت نموده است.
انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی جمهوری اسلامی ایران جز با تعهد و اخلاق پزشكی و مبتنی بر موازین علمی و احساس مسئولیت، نسبت به سامان بخشی نابسامانی‌های موجود در این حیطه نیت دیگری نداشته و هیچگونه منافع مادی یا سیاسی بر اعضاء حقیقی و نام حقوقی آن مترتب نمی‌داند.

نهایتاً بسیار متأسفم كه علیرغم وجود مبانی متعدد علمی و كاربرد گسترده هیپنوتراپی علمی در مراكز علمی جهان مترقی و مقالات متعددی كه در مجلات علمی جهانی در این زمینه چاپ می‌شود و نیز علیرغم سوء استفاده‌هایی كه توسط افراد فاقد صلاحیت از غیر پزشكان و یا پزشكان فاقد اطلاعات لازم می‌شود، برخی همكاران پزشك و تأسف بارتر برخی همكاران روانپزشك بجای آنكه به سامان بخشی نابسامانی‌ها و حذف سوء استفاده‌ها اصرار بورزند اصرار بر ادامة حضور تفكر مسمریسم و انكار مبانی روش هیپنوتراپی علمی دارند. بدیهی است تفكر و تصمیم متعهدانه مسئولان عالم كشور تكلیف را روشن خواهد كرد.

footerinfo4

بالا
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر وب سایت بهره میگیریم . برای مشاهده درست این وب سایت لطفا استفاده از کوکی ها را تایید نمایید مشاهده جزئیات ...